Методи виявлення захворювання на мастит. Здоювання перших цівок молока

Дата: 04.05.2020

Одне з найпоширеніших захворювань корів - це мастит, іншими словами, запалення молочної залози. Молоко, отримане від хворої корови, непридатне для переробки та харчування, ні для людини, ні для тварини. Воно містить підвищену кількість соматичних клітин (обов'язковий показник якості, що перевіряться при закупівлі молока). Причин для розвитку цього захворювання багато, одними з них є:
•    недотримання гігієни вимені;
•    переохолодження тварини;
•    травмування вимені;
•    неправильне роздоювання після отелення;
•    неправильна робота доїльного апарату;
•    індивідуальні особливості будови вимені та соска.

Для того, щоб виявити прояви маститу на ранній стадії та попередити потрапляння молока з високою кількістю соматичних клітин у загальний танк-охолоджувач  та призначити відповідне лікування, проводять здоювання перших цівок молока.

Для цього перші три-чотири цівки молока здоюють у спеціальні кружки, які дозволяють виявити прояви маститу: згустки, зміну консистенції та кольору. Не можна здоювати перші порції молока на підлогу, це призводить до розповсюдження бактерій та розвитку захворювання у інших корів.

Для перевірки кількості соматичних клітин один раз на тиждень рекомендується проводити  швидкий тест Шальма. Для цього на спеціальну лопатку на чотири долі вимені з кожного соска здоюється молоко та дозується рідина-реагент. По зміні консистенції та кольору визначається кількість соматичних клітин.

Виявлене на ранній стадії захворювання дозволяє провести швидке та ефективне лікування та попередити його поширення.

Крім того, перші цівки молока можуть містити підвищену кількість мікрофлори. При неналежній обробці вимені, після доїння в сосковому каналі в краплях молока розмножуються мікроорганізми, що утворюють так звану «бактеріальну пробку». Якщо канал не звільнити від неї, то весь концентрат мікробів потрапить у здоєне молоко.

Також здоювання сприяє підготовці вимені до кращої молоковіддачі. Під час дотику до соска відбувається виділення окситоцина- гормону, що відповідає за притік молока. Таким чином, вим'я повністю готове до процесу доїння, за рахунок чого підвищується його ефективність. При правильній організації процесу доїння підготовка вимені займає менше однієї хвилини, а сам процес видоювання - 6-7 хвилин. Цього достатньо, щоб видоїти корову, не допускаючи її передоювання.

Після доїння сосковий канал відкритий ще 20-25 хвилин, тому для захисту від потрапляння бактерій його закривають за допомогою спеціальних засобів. Яких саме?  Розглянемо у нашій наступній статті.

Напишіть нам

Ваше ім'я

Номер телефону

* Ваш e-mail *

Ваше повідомлення