Методи маркування та ідентифікації

Дата: 25.05.2020

Маркування тварин проводиться у всіх тваринницьких господарствах і на фермах для різних цілей, наприклад, для спостереження за станом здоров'я тварин та для обліку тварин. Ідентифікація великої рогатої худоби здійснюється з метою одержання оперативної і надійної інформації про поголів'я великої рогатої худоби щодо статі, віку, стану здоров’я, ветеринарного контролю, попередження (профілактики), лікування хвороб, забезпечення візуальної ідентифікації кожної тварини в стаді .

За методом ідентифікації можна виділити:
•    візуальний - зорова ідентифікація видимих міток (маркери, ошийники, пов’язки-мітки, вушні бирки, нанесення тавра, татуювання);
•    електронний –радіочастотна ідентифікація за допомогою електронних чіпів (використання респондерів та чіпування);
•    змішаний- поєднання візуальної та електронної ідентифікації.

Одним із найпростіших та ефективних видів маркування є використання маркерів та спрею з фарбою. Завдяки ним можна легко позначити тварину за необхідності, а яскраві кольори дають змогу візуально відрізняти її від решти.
Їх використовуються для маркування не тільки ВРХ, але й овець, кіз і свиней для ідентифікації хворих тварин, сортування для щеплень, розмноження.

Ще одним з методів швидкого маркування є використання пов’язок-міток, які найчастіше використовують для виділення окремих груп із стада. Їх встановлюють на задню кінцівку, для мічення корів на сухостої, новотільних або ж що потребують розчищення копит. Також відмічають тварин, що тільки прибули на господарство або заплановані до виїзду.

Для зручності та в залежності від періоду, на який потрібно позначити тварину, пов’язки виготовляють  різних кольорів та  матеріалів. Для довготривалого маркування використовують пластмасові пов’язки з різними типами застібок.

Для присвоєння індивідуального номеру корів використовують номерні знаки, які прикріплюють на маркувальні ошийники, які в свою чергу можуть різнитись, довжиною, кольором та типом застібки. Це дає змогу відслідковувати кожну тварину ветлікарю та контролювати стан здоров’я кожної тварини на фермі.

Найбільш поширеним та доступним візуальним способом ідентифікації є використання вушних бирок з нанесенням індивідуального номеру тварини. Бирка встановлюється за допомогою спеціальних щипців-аплікатора посередині на внутрішній частині кожного вуха. Бирка вушна складається з двох частин — вхідної з гострим шипом для проколювання та порожнистої, що з’єднуються між собою на вусі тварини.

На сьогодні такі способи, як таврування  та татуювання, все рідше використовуються через свою трудомісткість та недовговічність (по мірі росту тварини такі мітки стають менш помітні).Так, таврування проводять впливом на волосяний покрив інтенсивного холоду (використання рідкого азоту), у результаті колір шерсті змінюється з темного на білий. Якщо окрас тварини світлий, тоді повністю заморожують волосяні цибулини, створюючи «лисе тавро».
Татуювання проводять спеціальними щипцями з гострими виступами. На внутрішній частині вуха наносять номер шляхом проколювання та затирання ранок спеціальною фарбою.

Сучасним та прогресивним є електронний спосіб ідентифікації. У чому особливість та переваги даного методу буде наша наступна стаття.

Напишіть нам

Ваше ім'я

Номер телефону

* Ваш e-mail *

Ваше повідомлення