Особливості миття доїльного обладнання

Дата: 28.07.2020

Для отримання молока високої якості необхідно дотримуватись основних правил санітарної обробки вимені та миття доїльного обладнання.

Молоко – це ідеальне поживне середовище для різноманітної мікрофлори. Неправильно та неякісно вимите обладнання призводить до розвитку на його поверхні шкідливих мікроорганізмів, до збільшення загального бактеріологічного забруднення молока та його псування.

Основними завданнями миття доїльного обладнання є:

  • підтримання механічної чистоти;
  • недопущення розмноження патогенної мікрофлори;
  • забезпечення умов для випуску якісного молока-сировини.

Процес миття включає в себе наступні етапи:

1. Споліскування теплою водою - проводиться для видалення залишків молока. При цьому важливо витримати правильну температуру води. Використання холодної води призводить до затвердіння молочного жиру та погіршення його видалення з поверхонь. При використанні гарячої  води, температурою вище +65°С, білки згортаються та разом із солями молока випадають в осад, осідають на поверхні доїльних апаратів та молочних труб. Тому споліскування проводять водою, температурою 40-45°С до повного видалення залишків молока з системи.

2. Миття обладнання - проводиться для ефективного видалення усіх видів забруднень. На сучасних молочних фермах використовують непінні лужні з дезінфікуючим ефектом та кислотні миючі засоби. Саме використання лужного засобу дозволяє видалити органічні забруднення (жир, білок – середовище для розвитку мікроорганізмів), а кислотний - неорганічні (мінеральні відкладення, молочний камінь, вапняний наліт).

Для ефективного миття необхідно правильно підібрати робочу концентрацію та температуру миючих розчинів. Вона залежить від ступеня забруднення поверхонь, стану оброблювальних  поверхонь та жорсткості води.

Найпростішим способом визначення загальної жорсткості є використання експрес-смужок, які дозволяють перевірити якість води, що використовується, у будь-який зручний час та без додаткового устаткування.

Робоча температура миючого розчину знаходиться у межах 65°С та включає в себе початкову 85°С на вході у систему молочного обладнання та 45°С на виході. При неможливості забезпечення даних режимів для ефективного миття збільшують концентрацію робочого розчину.

Стан поверхонь доїльних апаратів, а саме наявність тріщин та нерівностей за умови невчасної заміни соскової гуми, поява подряпин на пластикових та на скляних поверхнях призводить до погіршення якості процесу миття.

Влітку щотижня рекомендується проводити 2 санітарних дні з розкруткою та очисткою всіх сліпих зон доїльних апаратів, приділяючи основну увагу тим частинам і вузлам, які важкодоступні для миття, одночасно з проведенням  «шокового миття» (лужним та кислотним засобами) з подвійною концентрацією миючих засобів та максимальною температурою води. Для ручного миття використовують щітки різних форм та довжини в комплексі зі спеціальними миючими засобами

3. Виполіскування залишків миючих розчинів - здійснюється теплою та холодною проточною водою. Залишок миючих розчинів у системі є недопустимим, оскільки вони потім можуть потрапити у молоко під час доїння. Для перевірки промивних вод використовують експрес-смужки на визначення  рН.

Також після закінчення споліскування у систему молочних трубопроводів запускають продезінфікований сухий пиж для видалення залишків промивних вод, як джерела розвитку мікроорганізмів.

4. Дезінфекція системи - проводиться для знищення сторонньої мікрофлори. Для цього використовують спеціальні дезінфікуючі засоби на основі надоцтової  кислоти, перекису водню або хлору.

Визначення концентрації діючих речовини у робочих розчинах, змивних водах та на поверхнях, що оброблялися, можна визначити за допомогою експрес-смужок.

Для перевірки якості миття та дезінфекції молочного обладнання проводять змиви з поверхонь. У бактеріологічних лабораторіях результат можна отримати через 5-7 днів з використанням спеціального обладнання. Сучасним та швидким методом  визначення якості миття є використання спеціального приладу - люмінометру та свабів з поживним середовищем до нього. Прилад дозволяє виявити органічні залишки та мікроорганізми  за допомогою технології спільного вимірювання AТФ (аденозинтрифосфат) і AMФ (аденозинмонофосфат), та виводить на екран всього за 10 секунд числове значення RLU (Relative Light Unit –відносні світлові одиниці).

Комплексний підхід до миття обладнання, обслуговування доїльних установок, контроль якості процесів миття та дезінфекції дозволяє отримати чисте та якісне молоко.

Напишіть нам

Ваше ім'я

Номер телефону

* Ваш e-mail *

Ваше повідомлення